top of page
due project
due project

Modern mutfak tasarımının püf noktaları

Mutfak tasarımı


Mutfağınızı yenileme kararı aldınız. Peki modern mutfak tasarımı nasıl olmalı? Mutfak yerleşiminin püf noktaları nelerdir? Küçük mutfak dizaynında dikkat edilmesi gereken unsurlar hangileridir? Bu sorulara cevap arıyorsanız yazımızda göz gezdirebilirsiniz.


DUE project mimarlık ofisi için mutfak, tasarımı doğru yapıldığı takdirde, insanın yaşam kalitesine önemli katkı sağlayan mimari ögelerden biridir. Mutfağın sadece monte edilip belli işlemlerin yerine getirildiği bir alan olmadığını, aynı zamanda kullanıcıları sakinleştiren, ruhlarını motive eden, yaşam alanlarının başında geldiğine inanmaktadır.

Modern mutfak tasarımı

Mutfak konsepti ve aktivite üçgenleri

Mutfak tasarımının amacı

Bir mutfak tasarımda amaç müşterinin beklentilerini karşılamaktır. Ancak bu beklentiler, mimari tecrübe süzgecinden geçirilmez ise sonuçlar geri dönülmesi zor hatalara, dolayısıyla gereksiz masraflara dönüşebilir. Bu yüzden mutfak projelerini şekillendirmenin ilk aşaması da müşterinin ne istediğini öğrenmek, mevcut bir mutfağı var ise nelerden şikayetçi oluğunu anlamak ilk adım olacaktır. Bizden isteyeceğiniz mutfak projesi, teknik koşullar ve istekleriniz birleşimi doğrultusunda ortaya çıkacaktır. Ayrıca alanda uygulanabilecek, avantajlı durumlar ve kaçınılması gereken durumlar size bildirilecek böylece birbirinden farklı mutfak seçenekleri oluşacaktır.


Modern mutfak tasarımı

Mutfak konseptinin sırasıyla 2d, 3d görselleri ve şantiyeden fotoğraf

Mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken noktalar

Özel tasarım bir mutfak projesinin, karşılıklı diyalogdan sonraki adımı ise, keskin bir röleve işlemidir. Bu röleve işleminde, alanın mimarisinin, mekandaki dikey ve yatay elemanların fiziksel ve estetiksel özelliklerinin yanı sıra mekanik tesisat konumu da değerlendirilip projenin önemli öğeleri arasına alınmalıdır. Bu öğelere bağlı kalınıp bir proje geliştirilebilir veya bu öğelerde bir operasyon yapıp özel tasarıma başka bir boyut da katılabilir. Projenin oluşumunda dikkat edilecek bir diğer konu ise doğal ışık kaynağının, mutfak alanını ile işlevsel ve estetiksel anlamda bütünleştirilmesidir.Modern mutfak tasarımı

Mutfak konsepti ve uygulanmış hali

Modern mutfak tasarımı


Doğal ışık, mekana ruhunu veren, etraftaki objeleri algılamamızı sağlayan ve alandaki aktivitelerimizi kolaylaştıran yegane kaynaktır. Bu yüzden yeterli ışık alamayan mutfaklarda malzeme şeçimi bu alanları ferah kılmak için dikkatlice ele alınmalıdır.Modern mutfak tasarımı yalnızca gösterişli dolap tasarımlarıyla sınırlı değildir aynı zamanda kullanışlı olup işimizi kolaylaştırmalı ve yaşam standartlarını artırmalıdır. Mutfak, diğer mekanlara kıyasla evin en önemli çalışma alanıdır. 1940 yılında yapılan araştırmalar sonucunda mutfakta gün içerisinde ortalama 2 saatten fazla zaman geçirildiği, dolapların 80 kereden fazla açılıp kapatıldığı ve birbirinden farklı işlevlerin en az 50 kez tekrarlandığı görülmüştür.Mutfak, evin diğer mekanlarına göre daha fazla sayıda amaca hizmet etmektedir. Bu nedenle yemek hazırlama, pişirme, servis gibi işlevlerin her biri için aktivite alanları oluşturulmalı ve bu alanlar arasındaki ilişkiler doğru kurgulanmalıdır.

Modern mutfak tasarımı

Mutfak, açık alan ve doğal ışık ilişkisi


Aktivite alanları ile ilgili 1950 yılında yapılan ilk çalışmada, mutfaktaki depolama, yıkama, hazırlama ve pişirme işlevleri arasındaki yerleşim ilişkisinin, bir üçgen oluşturduğu ve bu üçgenin bir ayağının en az 120 cm, en çok 270 cm olması gerektiği belirtilmiştir. Ayrıca aktivite üçgeninin, sağ elini kullananlar için saat yönünde, sol elini kullananlar için ise tam tersi yönde planlanmasıyla daha fonksiyonel bir mutfak tasarlanabileceği tespit edilmiştir. Mutfak yeterli büyüklükte ise, servis ve yemek yeme alanının aktivite üçgenini kesmeyecek şekilde konumlandırılmasının, yemek hazırlama sürecinin sağlıklı işlemesi açısından önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.
Modern mutfak tasarımı

Mutfak konsepti ve uygulanmış hali

Günümüzde mutfağın rolü


Günümüzde modern mutfak yer yer, daha büyük alanlar elde etmek adına salonlara katılıp, iyice yaşam alanımızın bir parçası haline gelmektedir. Yapılan araştırmalarda mutfakta da Tv bulundurma, son yirmi yılda artış göstermektedir. Bu mutfakta geçirilen zamanın uzadığına bir işarettir. Ayrıca yemek yapmayı seven insanlar daha büyük, ferah mutfaklarda daha rahat çalıştıklarını ve kendilerini daha da geliştirdiklerini ifade etmektedirler. İnternetin ülkemizde de iyice yayılması ve bilgiye ulaşımın kolaylaşması, meraklı insanların değişik tarifleri deneme isteğini oldukça artırmıştır.Bütün bu bilgiler ışığında mutfak projesi geliştirmek, karmaşık bir hal alabilir. Bu yüzden mutfak tasarımının, 2d ve 3d görsellerin yanı sıra analiz ve diyagramlar kullanan, mimarlarla çalışmak mutfak, kalitesini arttırmak adına en mantıklı seçenek olacaktır.
Yazımızı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz. Eğer herhangi bir sorunuz varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.#mutfakuygulama #mutfaktasarımı #mutfakeskiz #mutfakrender #mutfakteknikçizim #mutfak #modernmutfak #yenimutfak #mutfakyerleşimi #küçükmutfak #lakemutfak #mutfaklar #mutfakda #mutfağın #mutfakaktivite #mutfakaktiviteleri #mutfakaktivitealanı #doğrumutfaktasarımı #güzelmutfak #eniyimutfak #engüzelmutfak #sademutfak #grimutfak #beyazmutfak #gri #mutfakkonsepti #istanbulmutfak #bağdatcaddesimutfak #mimarmutfak #içmimarmutfak #mimarlıkofisimutfak #mutfakprojesi #mutfaketüd #mutfakrölevesi #iyimutfak #genişmutfak #nedenmutfak #nasılmutfak #nemutfak #modernmutfaklar #kolaymutfak #hemenmutfak #ucuzmutfak #mutfakdadikkat #mutfakiyi #mutfakgüzel #yemekmutfak #mutfakyemek #salonmutfak #mutfaksalon #mutfakada #adamutfak #adalımutfak #mutfakblog #mutfakyazı #açıkmutfak #mutfakçalışması #mutfakbitiş #bitmişmutfak #özelmutfak #özeltasarımmutfak #dizaynmutfak #mutfakdizayn #mutfağı #mutfağa #mutfakyenileme #mutfakprojelendirme #mutfakyerleşiminde #önemlimutfak #mutfaköneml #mutfakönemli #sakinmutfak #sakinleştirenmutfak #motiveedenmutfak #konseptmutfak

due project
Diğer yazıları görüntülemek için tıklayınız...
due project

Email listemize kayıtılın,

güncel paylaşımları ve fırsatları kaçırmayın.

bottom of page